ביטוח רכב חובה – כל מה שאתם צריכים לדעת

המדינה דורשת מכם לעשות ביטוח חובה לפני שאתם עולים על ההגה, אבל זו לא סיבה לשלם הרבה על ביטוח כזה. תשאירו פרטים ואנחנו נדאג שיחזרו אליכם בהקדם

ישנם שורה של ביטוחים בישראל שהמדינה מחייבת את האזרח לעשות, כולם קשורים בצורה כזו או אחרת לפגעי גוף בנסיבות מסוימות. הדוגמא הקלאסית היא כידוע, ביטוח חובה לרכב. מאחר והביטוח הינו חובה , המחיר שלו הוא לא רק פקטור של תחרות אלא יש בו אלמנטים נוספים.

לפי החוק בישראל, לא ניתן לעלות לכביש ללא ביטוח חובה, הרעיון הוא שהנהג יבטח את עצמו, את הנוסעים עמו ברכב ובמובן מסוים גם את הולכי הרגל. מאחר וכל פגיעה שנגרמת להם על ידו , משולמת על ידי חברת הביטוח במימוש ביטוח חובה (אין מדובר בנזק שנגרם לרכב עצמו לשם כך יש ביטוח צד ג).

הפרמטרים של ביטוח רכב חובה

משרד האוצר קבע פרמטרים שונים על פיהם יקבע המחיר של ביטוח חובה, כמו שציינו כבר במסגרת השוואת ביטוח רכב , משרד האוצר גם מעמיד מחשבון באמצעותו אפשר לבדוק תעריפים של ביטוח זה ולעשות השוואה בין החברות.

אלו הפרמטרים שמשפיעים על מחיר הביטוח:

  • סוג הרכב – דגם, שנת ייצור, מספר תאונות שעבר, בטיחות הרכב, נפח מנוע
  • מאפיינים של הנהג – מין, גיל, ותק על הכביש, כמה תנועות ביצע בעבר

בעבר, הפרמטרים האלה שימוש למחיר אחיד של ביטוח חובה, קרי אם היתה לכם מאזדה 2000 שילמתם בדיוק השכן שלכם בעל אותו סוג רכב. משרד האוצר עשה רפורמה במהלכה הכניס גם מאפיינים של נהג, הוא למעשה יצר ביטוח חובה אינדיבדואלי לכל נהג, שמתבסס לא רק על סוג הרכב ומצבו אלא גם על מאפייני הנהג ויכולותיו על הכביש.

מצד אחד זה ייקר במידה מסוימת את הביטוח מצד שני זה גם עודד נהיגה זהירה יותר אצל נהגים וגם יצר יותר הוגנות, שכן כל נהג משלם בהתאם לאופי הנהיגה שלו.

חברות ביטוח וביטוח חובה

בדומה לביטוח רכב מקיף, גם כאן אנחנו יכולים להיות תחרות עזה בין החברות, למרות שלכאורה חברות הביטוח לא יכולות להציע הרבה , הרי המדינה קבעה מה הביטוח אמור להכיל עדיין אנחנו יכולים למצוא מאפיינים שונים שהחברות מציעות.

למשל:

חברת כלל – במסגרת ביטוח חובה החברה מציעה פיצוי לנהג, לנוסעים והולכי רגל שנפגעו כתוצאה מנהיגה של בעל הרכב. הפיצוי כולל הוצאות רפואיות לפי הצורך, אובדן כושר השתכרות, ובמקרה של מוות פיצוי עזבון כולל אפשרות לקבל מקדמות
פניקס – מציעה פיצוי גם במקרה שהתאונה לא התרחשה במקרה של רשלנות. הפיצוי הוא לנהג, הנוסעים עמו והולכי הרגל.
חברת AIG– החברה מתגאה בשירות תשלומים אדיב של 12 תשלומים שווים, ללא ריבית וללא הצמדה

דברים שצריך לדעת על ביטוח חובה

  • יש להחזיק את תעודת ביטוח איתכם, כל הזמן שאתם נוהגים
  • קיימים ביטוחי חובה שונים למשאיות ואופנועים
  • חברות ביטוח מפחיתות את הביטוח החובה אם ישנן ברכב כריות אוויר

על הכותב

צחי גולן מנחם

צחי גולן מנחם

סוכן ביטוח כבר למעלה מ10 שנים, עבדתי בחברת הראל ובסוכנויות פרטיות. תעודת מתכנן פיננסי ובעל תואר שני במנהל עסקים.

מעוניינים לדעת עוד על ביטוחי חובה? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם. בינתיים אתם מוזמנים לקרוא כאן עוד חומר בנושא