ביטוח כלי רכב דו-גלגלי – כמה זה עולה לנו

כשקונים כלי רכב ארבע גלגלי, אנחנו מחשבים אוטומטית גם את הביטוח במחיר. בכל הנוגע לכלי רכב דו-גלגלי, לפעמים אנחנו קצת שוכחים. אז כמה עולה לנו לבטח את האופנוע והקטנוע שלנו? התשובות פה בפנים

ביטוח אופנוע או קטנוע הוא אינו עניין של מה בכך. מעצם העובדה שאנחנו מתנהלים בתוך מציאות בה כולנו ממהרים תמיד, להיות ההוא עם ההגנה הכי פחות גבוהה על הכביש זהו עניין לא מרגיע במיוחד. ההחלטה לנהוג בכלי רכב דו-גלגלי נעשית משיקולים שונים ומורכבים, אך חשוב שלא תוותרו על היכולת לבטח את עצמכם ואת האחרים, כך שתוכלו להיות בטוחים שלא משנה מה – זה לא יעלה לכם יותר, הרבה יותר.

עד שנת 2008, עניין ביטוחי כלי הרכב בדו-גלגליים היה שונה, ובמקרה של תאונה בין רכב דו גלגלי לפרטי, כיסוי הוצאות הנפגעים חולק שווה בשווה. השינוי בשנת 2009 הגדיר כי רק 25% מהוצאות הביטוח ישולמו על ידי כלי הרכב הדו גלגלי. התוצאה הייתה אמורה להיות שמחיר הביטוח לאופנוע ירד – אך במקום זאת המחיר עלה משמעותית. כתוצאה מכך ומסיבות נוספות, כמו היות האופנועים והקטנועים גניבים יותר מרכבים, עלות הפרמיה לביטוח אופנוע או קטנוע עלתה משמעותית. 

קצת מספרים

כפי שכולנו יודעים, קשה לנקוב במספרים מדויקים בכל הנוגע לעלויות פרמיות ביטוח, משום שאלו תלויות במספר עצום של משתנים: בעלות כלי הרכב, מין הנהג (הצעיר ביותר המשתמש בכלי הרכב בדרך קבע), גילו וותק הרישיון, היסטוריית תאונות והרשעות, נפח מנוע של האופנוע או הקטנוע ומטרת שימוש הרכב.

עם זאת, ביטוח סנדרטי של קטנוע של 125 עד 250 סמ"ק יהיה בין 3,000 ל-3,500 ש"ח בשנה. מי שיחליט להוסיף ביטוח צד ג', דבר חשוב ביותר לרוכבי כלי רכב דו גלגליים, יוסיף כ-500 ש"ח בשנה. רבים יבחרו שלא לרכוש ביטוח מקיף, אך אם תחליטו שכן, עלותו תהיה כעשרה אחוז מערך הקטנוע עצמו.

אתר משרד האוצר מציע מחשבון לחישוב ביטוח, גם לכלי רכב דו גלגליים וגם לפרטיים. אפשר בהחלט להיעזר בו מבלי לחשוש מהטיות שנובעות ממחשבונים באתרים של החברות השונות.

ביטוח לאופנוע יהיה יקר יותר מביטוח קטנוע. חשוב לדעת שהשתתפות עצמית מורידה את הביטוח בכ-1,000 שקלים, בהתאם לנתונים שפורטו מעלה. למעשה, טווח המחירים של הביטוחים הוא עצום: יכול להתחיל מ-3,000 ש"ח ומטה, לנהגים מעל גיל 40 עם גיליון נהיגה נקי מעברות והרשאות, ולהגיע עד למעלה מ-6,000 ש"ח לנהג צעיר שירצה לעשות ביטוח עבורו ועבור בת זוגתו על אותו אופנוע, לדוגמא, משום שייאלץ לעשות ביטוח "כל נהג".

לסיכום, ישנם הפרשים מהותיים בין חברות ביטוח שונות בעיקר בתחום הביטוח לאופנוע. ערכו השוואה מושכלת ואל תתפשרו על מחיר זול שאינו מכסה מספיק. ביטוח צד ג' יכול להבטיח לכם שקט נפשי וכלכלי, במידה ותקלעו לבעיה של פגיעה בצד שלישי

מעוניינים בביטוח לכלי רכב דו-גלגלי? השאירו את הפרטים ויחזרו אליכם בהקדם